Kamarátka Vášeň

Už som kdesi v textoch na mojich stránkach spomenula, že vášeň je pre prácu veľmi dôležitá. Mne sa zdá až nezastupiteľná. Nenahraditeľná. Ale čo to je? Čo je to tá vášeň?

Ak vyhľadáte definíciu vášnezistíte, že ide o iracionálny , všetko ovládajúci cit, ktorý dominuje nad ostatnými pohnútkami človeka a sústreďuje všetky jeho snahy a sily na predmet vášne. Čo pre Vás znamená vášeň? Už ste ju niekedy k niečomu pocítili? Vášeň k tomu, čo v živote robíte, čomu sa venujete, čo tvoríte?

Tvoriť bez vášne! Myslím, že sa to ani nedá. K tomu, aby ste vytvárali, potrebujete ten iracionálny, všetko ovládajúci cit, ktorý Vás pohne z miesta, a Vy sa môžete stať svedkom niečoho, čo pod Vašimi rukami vzniká, často krát môžete byť svedkom veľkých činov, hrdinstva, mravného posolstva či objavu. A pomôžete iným. Áno, zvláštne, že vždy sa dostanem k tomu, že všetko naše snaženie v konečnom dôsledku má slúžiť iným. Priniesť im niečo, čo bez Vás, bez Vášho tvorenia bez vášne, nemohlo byť súčasťou ich životov.

Keď precítite vášeň, Vaše prežívanie je iné. Vy ste iný. Sebaistý, pohľad je iný, precítite pokoru a možno to nepoviete nahlas, ale aj vďačnosť. Akoby sa všetky dôležité hodnoty spojili a boli Vám k dispozícii. A ľudia to z Vás cítia. Možno to ani nebudú vedieť pomenovať, ale bude im jasné, že ste inšpiráciou, radosťou, svetlom….

Včera som sedela s jednou mladou ženou. Podnikať začala, keď mala 27 rokov, opustila svoje lukratívne zamestnanie, pretože objavila vášeň pre gastronómiu. Povedala, že vášeň bolo to, čo ju pohnalo k zmene, čo stálo pri nej na začiatku. Neskôr vášeň zaspala. Pod vplyvom okolia, názorov, prvých neúspechov… Viete, pri tomto rozhovore som si uvedomila, že ak dáme pozornosť na to ostatné a svoju vášeň z dôvodu iných faktorov nebudeme mať už viac za kamarátku, tak ona ustúpi. V tichu a bez kriku ustúpi. Nebude Vám dávať dôkazy toho, že sa darilo, keď stále pri Vás. Lebo Vy ste stáli pri nej. Bude čakať, ak Vám to dôjde.

Chce sa mi až kričať, aké jedno-duché to je. Stačí sa zamyslieť a pozbierať dôkazy, kedy Vám úspech ležal pri nohách. Neverili by ste, koľko ich viete nazbierať. Dovoľte si byť k sebe čestný a dajte na pomyselný stôl hodnotenia, faktory, ktoré Vás ovplyvňujú a dôkazy úspechu. Kde nájdete skutočného priateľa, ktorý verí, že Váš potenciál môže vyrásť?

Kamarátka Vášeň. Ak ju nájdete, pochopíte, že Váš život bez nej, možno ani nie je životom.

Ktovie?

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.